Süet Nasıl Temizlenir?

0
6

Süet genellikle küçük baş veya büyük baş hayvan derisinden üretilen deri parçasıdır. Derinin iç yüzeyi olarak da bilinir. Süetten ayakkabı, çanta, kıyafet, dış giyim, eldiven, şapka, kemer ve daha birçok ürün elde edilmektedir. Oldukça güzel ve şık bir görüntüsü olmasına karşın süet çabucak kirlenebilme özelliği göstermektedir. Diğer ürünlerde olduğu kolaylıkla temizlenebilme özelliği göstermediği için de bakımı biraz daha zordur. Fakat birkaç ürün ve birkaç teknik ile süet ürünlerinizin bakımı oldukça kolay hale gelebilir.

Öncelikle eğer süete su değerse, yağmurda kalırsa vs, öncelikle kurutun. Kurutma işlemi için dışarıdan kurutma makinesi gibi aletler ile kurutmayın ve güneşin altına doğrudan bırakmayın. Kış ayları ile kaloriferin yanına bırakabilir ve kuruması için beklenebilir. Üzerinde çamur olması, leke olması vs hiç önemli değil. Süette önemli olan öncelikle kiri ıslakken dağıtmamaktır. Bunun için kuruması lekenin dağılmadan kuruduğunda geçirilmesi için çok önemlidir.

Kuruduktan sonra bir süet fırçası edinin. Süet fırçası hafif sert kıllı fakat süeti yıpratmayacak özelliktedir. Diş fırçası gibi diğer fırçaları da kullanabilirsiniz fakat süet fırçası bu durumun en önemli aletidir. Daha sonra kuruyan lekeli alanı süet fırçası ile taramaya başlayın. Fazla bastırmadan, çok fazla dairesel hareketler yapmadan dikey ve yatay hareketler yapmak önemlidir.

Kuruduktan sonra hemen başlanacak olan işlem öncelikle taramak daha sonra lekeyi çıkarmaktır. Lekeyi çıkarmak için konsantre çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Bunu su ile karıştırın. Biraz köpürtün. Köpükleri kullanacaksınız çünkü. Daha sonra köpüğü biraz lekenin üzerine sürün ve fırça ile biraz daha taramaya başlayın. Bir bez kullanmamak süetin renginin açılmaması için önemlidir. Eğer çok ciddi bir leke değilse o zaman özel üretilen süet silgilerini tercih edebilirsiniz. Eğer leke çıktıktan sonra renk eşitsizlikleri bile olsa yine telaşlanmayın. Birçok renk için üretilmiş özel süet boyaları vardır. bunları tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here