Stresten Uzak Durmanın Yolları

0
5
Hayat şartları bu kadar ağırken, stressiz yaşamak mümkün değil. Sosyal çevre koşuşturması, iş hayatı, aile hayatı derken, tahammül sınırları zorlanırken stresle baş etmek zor.

Onu tamamlayamadım, bu istediğim gibi olmadı, şimdi ne olacak cümleleri stresin başladığını belirten uyarılardır. Stres ile baş etmeyi öğrenmeniz gerekir aksi takdirde hem fiziki hem ruhsal sağlığınız bozulacaktır. Sizin bu dengeyi korumamanız sağlığınızı yitirmenizle kalmaz, birer birer çevrenizdekilere de zarar vermeye başlarsınız. Haliyle işleriniz de daha kötüye gidecektir. Bu yüzden acil olarak stresle baş etme yollarını öğrenmeniz gerekir.

En başta ev ortamın da sizi strese sokan şeyleri belirleyin ve önlem alın. Örneğin evden çıktığınızda sürekli bir şeyleri açık unuttuğunuzu düşünüp strese mi giriyorsunuz? Ütünün fişini çektim mi? Ocağın altını kapattım mı? Gibi… O zaman kendinize minik eğlenceli notlar yazın ve dış kapının iç kısmına yapıştırın. Böylelikle dışarı çıkarken notları görecek ve her şeyi kontrol edip öyle çıkmış olacaksınız. Bu tür yöntemler üreterek stresi ortadan kaldırabilirsiniz.

İş hayatında stres yapıyorsanız eğer, öncelikle mükemmeliyetçilik huyunuzdan vazgeçeceksiniz. Sonrasında da doğru iş planı ile stresten uzak durabilirsiniz. Kendinize öncelik sırası belirleyin. Sizi strese sokacak önemli işleri öne alın. Bir liste yapın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Her zaman her şeyi doğru yapamazsınız. Her zaman her yere ve herkese yetişemezsiniz. Mükemmel değilsiniz ve mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Tüm yükleri tek başına üstlenmek de sizleri strese sokar. Bırakın ve başkalarıyla paylaşın yüklerinizi.

Tüm bunların yanında kendinize zaman ayırmak da stresten uzak durmanıza yardım eder. Doğa ya çıkın, çiçekleri koklayın, yağmur da ıslanın, müzik dinleyin, resim yapın, gökyüzünü seyredin… Ve gülümsemeyi unutmayın.

Sevmek, gülmek, bir çocuğun yüzüne bakmak her zaman iyi gelir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here