Saç Boyama İpuçları

0
8
Biz kadınlar genel olarak kendi saç rengimizden pek memnun olmayız. Oysaki yüzümüze ve tenimize en çok yakışan saç rengi kendi saç rengimizdir. Fakat çoğu zaman böyle olmaz. Bunun için çoğu kadın soluğu kuaförlerde almaktadır.

Bazı kuaförler pek işinin ehli değildir. Hepimiz saçlarımızı mahveden birçok kuaförle karşılaşmışızdır. Hem hal böyleyken hem de fiyatlar epey artmışken kadınlar boya konusu evde kendileri halletmek isterler. Bazı kadınların yardımcısı mevcuttan bazı kadınların böyle bir imkanı da yoktur. Saç boyama ipuçları için detaylar aşağıda.

Öncelikle saç boyamadan önce hazır paketli boyalardan mı kullanacaklarını, tüp boyalardan mı kullanacaklarını seçmeliler. Eğer hazır boyalardan kullanılacaksa saçınızın uzunluğuna göre 1 veya 2 kutu boyadan alıp kutunun üzerindeki yönergelere göre karışımlarını yapmalılar. Eğer tüp boyalardan kullanılacaksa bunun için ek olarak oksidasyon sıvıları yani peroksit almalılar. Peroksitlerin üzerinde yüzdelik hesaplarına göre sayılar vardır. Bunlar saçların üzerindeki pulları açıp boyanın saçın içerisine nüfuz etmesini sağlayan bir maddedir. %6 olanlar 10 volüm %9 olanlar 20 volümdür. Pek fazla satılmamakla beraber %12 olanlar ile 30 volümdür fakat 9 dan yukarı profesyoneller dışında kullanılmamalıdır.

Boyayı alıp gerekli malzemeleri elde ettikten sonra öncelikle boya kesinlikle ve kesinlikle sürekli kullandığınız bir boya dahi olsa bilek kısmına veya iç dirseğe bir miktar sürülüp alerjik reaksiyon gösterip göstermediği test edilmeli. Yine de ikinci bir öncem olarak saçlar en az 2 gün yıkanmamalı böylece saç diplerinde doğal yağlar birikmiş olacak ve saç derisi savunmasız olmayacak.

Boyaya başlamadan önce saçlar yumuşak hareketler ile güzelce taranmalı. Ardından ense kısmı en koyu renk olduğu için ense kısmından boya ya başlanmalı. Diplere ilk aşamada çok fazla yaklaşılmamalı. Hızlı bir şekilde tüm saç boyandıktan 15 dakika sonra saç diplerine boya sürülmeli. Yıkarken olabildiğince soğuk suyla saçlar yıkanmalı ve elma sirkesi ile duralama suyu yapılıp saçlar en son bununla durulanmalı. Saçlar boyadıktan sonra ilk 3 yıkama uzun aralıklar yapılmalı. Eğer çok akan kızıl gibi renkler kullanıyorsanız kısa aralıklarla saç boyanmamalı fakat yarım tüp boya ile 1 çay bardağı su karıştırılıp saçlara cila olarak uygulanıp 15 dakika sonra yıkanarak boyanın ömrünü artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here