Prostat Teşhisi

0
4
Prostat, idrar çıkışında var olan spermi kuvvetlendiren maddeleri ifraz eden bir üreme organıdır. Erkeklerin ergenliğe geçişiyle etkin hale geçer. Erkekler için kabus haline dönüşen prostat hastalıkları çok küçük düzeyde de olabilir, prostat kanseri denilen kötü huylu hastalık şeklinde de kendini gösterebilir.

 Prostat Teşhisi Nasıl Yapılır?

Prostat teşhisi hastalıklarını teşhis etmek için en eski yöntem parmakla yapılan muayenedir. Makat kısmından parmakla prostatın büyüklüğü kontrol edilir. Erkeklerin birçoğu kanser hastalığından korksa da bu durum halk arasında utançla karşılandığı için parmakla tedavi yönteminden uzak durarak muayene olmayı reddetmektedir. Erkek ölümlerinde ilk sırada yer alan kanserin, prostat kanseri olduğunu söylersek birçok kişi bu inadından vazgeçip tedaviyi kabul edecektir sanırım. Parmakla yapılan kontrolden sonra PSA(Prostat Spesifik Antijen) adı verilen kan testi yapılır. Bu testten sonra gerekli teşhis konur ve tedaviye başlanır. Prostat hastalıkları erken teşhis edilirse tedaviye cevap vermekte ve kişi normal hayatına çok çabuk dönmektedir. Geç kalındığında sonucu siz de tahmin edersiniz ki süreç biraz uzayacaktır ve onarılması güç tahriplere yol açacaktır.

Prostat ile ilgili hastalıklar özellikle prostat kanseri sinsi bir şekilde yayılım gösterir. Özellikle 50 yaşından sonra yılda bir defa doktora gidilerek gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Eğer aile içerisinde, birinci dereceden akrabalardan, herhangi bir prostat hastalığına yakalanan varsa 40 yaşından itibaren yılda en az bir kere elle kontrol ve PSA testini yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Diğer bütün hastalıklar gibi prostat teşhisi de erken konursa vücudunuza bir zarar vermeden doktorlar tarafından gerekli önlemler alınacaktır. Prostatla ilgili rahatsızlıkların ileri safhalarında prostat kanserine yakalanma riski olduğu unutulmamalı ve kesinlikle her erkek yılda bir kere prostat kontrolü için hastaneye gitmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here