Oturma Odaları Dekorasyon Önerileri

0
6
Şüphesiz ki evlerimizde ilk göze çarpan, diğer odalara oranla çok daha fazla kullanılan odaların başında oturma odaları gelmektedir.

Bu yüzden de dekorasyon konusunda daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bir evin dekorasyonu o evde yaşayanların kişiliğine de bir nevi ayna tutacaktır. Oturma odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktadan bahsedeceğiz.

Öncelikle oturma odaları dar ve geniş olarak iki şekilde ele alınırsa;

Dar oturma odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken şeylerden biri eşya seçimidir. Dar odalar için eşya seçerken eşyaların boyutlarının çok büyük olmaması gerekmektedir. Normal boyutlardaki eşyalar odanızda çok fazla yer kaplamayacağından dolayı odanın içi biraz olsun ferah ve geniş bir görünüme kavuşacaktır.

Odanın şekline göre eşya tercih edilmesi gerekmektedir. Örneğin; odada girintili çıkıntılı bölgeler varsa bu bölgelere denk gelecek şekilde eşyalar tercih edilmesi odanın planının daha güzel ve düzenli görünmesini sağlayacaktır. Küçük odalar ışık alıp almamasına göre bakıldığında ışığın içeri az girmesinden dolayı karanlık bir görünüme sahip olabilirler. Bu yüzden de eşya seçiminde renklerin çok koyu olmamasına dikkat edilmelidir.

Geniş oturma odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken şeylerden biri yine eşya seçimidir. Çünkü doğru eşya seçimi evin dekorasyonunda en önemli ölçütlerden biridir. Geniş odalar için eşya alırken eşyaların zarafetini bozmamak şartıyla dar odalara oranla boyutlarda bir miktar artma olabilir. Oda geniş olduğundan dolayı eşyaların boyutlarının büyük olması çok fazla problem yaratmayacaktır. Eşyaların evin planına uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Odaya gelecek ışık engellenmemeli, perdeler çok koyu renkte tercih edilmemelidir. Eşyalar günlük kullanıma uygun şekilde dizayn edilmelidir.

Kişilerin tercihine göre duvarlara çeşitli tablolar asılabilir. Fakat odanın çok fazla karışık olmaması açısından duvar süslerinin abartılmaması gerekir. Gereksiz ayrıntılar göz yorucu olacağından dolayı tablolar yeterli ve dengeli şekilde yerleştirilmelidir. Halı seçiminde tercihen küçük halılar tercih edilebildiği gibi büyük halılar da uygun olabilir. Halılar yerleştirilirken doğru bir şekilde ortalanması gerekmektedir. Bu sayede evin de simetrisi bozulmayacaktır.

Evinizdeki oturma odalarını seçerken bu yazımızdan ilham alabilir, evinizin diğer bölümleri için dekorasyon bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here