Kış Bahçesi Dekoru

0
21
Yazın bitmesi ve sonbaharın gelmesiyle cıvıl cıvıl teraslarınızdan, balkonlarınızdan veya bahçelerinizden ayrı kalmamanız için iyi bir çözüm olan kış bahçeleri birbirinden şık tasarımlarıyla size adeta cennetten bir köşe sunuyorlar.

Şehir hayatında doğal ortamı yakalamak isteyenlerin tercihi kış bahçeleri herkesin beğenisini kazanmaktadır. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan ve soğuk kış günlerinde size sıcak bir ortam hazırlayan kış bahçelerini siz de kendi eviniz için tasarlayabilirsiniz.

Evlerinizde kış bahçesi hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler;
• Kış bahçeleri için seçeceğiniz bitkilerin soğuğa dayanıklı olması gerekmektedir. Şimşir, turunçgiller, estetik görünümlü ağaç formlu bitkiler, iç mekân bonzaileri gibi bitkiler kış bahçelerinin vazgeçilmezleridir.

  • Kış bahçesi yapmak istediğiniz alanın istenilen etkiyi yaratması için camların bol ve cam profillerinin ince olmasına özen göstermelisiniz.

  • Bahçenin bolca ışık alması kış bahçenizin aydınlanması açısından önemlidir. Bu nedenle bahçeniz üstten güneş almıyorsa bile yanlardan almalıdır.

  • Bitkilerle etrafı süsleyeceğiniz için bahçenize suyun girmemesi imkânsızdır. Bu yüzden bahçeniz için seçeceğiniz döşemelerin suya dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekir. Şehir hayatında bitkileriniz için kullanacağınız suyun ph derecesinin uygun seviyeye düşmesi için bir gün bekletilmesinde fayda vardır.

  • Bahçeniz için seçeceğiniz bitkilerin bir uzmandan yardım alınarak seçilmesi hem bitkilerin bakımı hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir. Çünkü bitkilerin neme ihtiyaçları vardır. Fazla neme ihtiyacı olan bitkilerin varlığı kış bahçenizde sizi rahatsız edecek bir ortam yaratabilir.

  • Kış bahçesinin ısısını doğru bir şekilde ayarlamak bitkilerin canlılığını koruması açısından önemlidir. Fazla ısıda bitkiler canlılıklarını kaybedebilirler. Bu nedenle bitkileriniz için çeşitli maddeler katılarak hafifletilmiş veya fırınlanarak böcekleri öldürülmüş sterilize topraklar tercih etmeniz saksıların rahat taşınmasını ve oksijen dolaşımını kolaylaştırır.

  • Kış bahçenizde istediğiniz sıcak ortamı yaratmak için tercih edeceğiniz dekorasyon malzemeleri de ortama uyum sağlamalıdır. Ahşap veya bambu tarzı materyallerden yapılan döşemelerle doğal bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca etrafı estetik bir görünüme kavuşturmak için renkli tüller, rüzgâr çanları, mumlar, ahşap kafesler ve doğal taşlarla kış bahçenizi süsleyebilirsiniz.

  • Kış bahçenizi dekore ederken çiçek desenli minderler tercih ederek rahat ve konforlu bir ortam da yaratabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here