Kemik Kırılması Nedir?

0
1
Kemik kırılması iskelet sistemi üzerindeki kemiğin darbe ya da bir güç sonucunda parçalanarak kırılmasına verilen addır.

Kemik Kırılması Nasıl Olur?

Bir yerden düşme, darbe yeme, şiddetli çarpmalar sonucunda kemikte kırılma gözlemlenebilir. Bu tür ağır hareketler kimi zaman çatlak, kimi zaman kemikte parçalanma, incinme olsa da kırıkla bile sonuçlanabilmektedir. Kemik kırılması zorlu ve acılı bir süreçtir. Atlatılan olaya göre kırık bazen kendini belli etmezken bazen de deriye hasar vererek kemiğin dışarıya çıkmasını sağlar. Bu gibi durumlarda yapılabilecek ilk yardım ve daha sonrasında tıbbi yardımlar vardır.

İlk Yardım

Ambulansa ya da tıbbi bir kuruma haber verildikten sonra giderken ya da beklerken yapılması gereken şeyler vardır. Bunlara ilk yardım denir. İlk yardım genelde eğitim olarak verilir. Bu konuda bilinçli ve eğitimini almış bir kişiden yardım almak gerekmektedir. Yoksa kemik kırılması geçiren kişi daha da zor durumda kalabilir. İlk yardım eğitimi alan kişi öncelikle kırığın olduğu yerde kemikleri birbirine doğru itip birleştirmelidir. O bölge hareket ettirilmemelidir. Hareketinin önlenmesi için bir bez yardımıyla sarılabilir.

Yapılacak Olan Müdahaleler

Tedavi aşaması kırığın cinsine göre bazen zor bazen ise kolay olmaktadır. İlk önce röntgen çekilerek kırığın tam yeri belirlenir. Sonrasında ise sürülecek olan kremler varsa sürüldükten sonra alçıya alınır. Bundan sonra şişlik ya da acı durumunda doktorun verdiği ağrı kesici ya da krem kullanılmalıdır. Genellikle kaslarda zedelendiği için bu ilaçlar kas gevşeticilerle beraber kullanılmalıdır.

Açık olan kemik kırıkları ve kapalı olan kemik kırıklıkları vardır. Açık olan kemik kırıklıklarında kemik dışarıya çıktığı için mikrop kapma riski yüksektir. Enfeksiyonu önlemek için tıbbi malzemelerle temizlenmelidir. Kapalı olan kemik kırıklıklarında enfeksiyon riski nadirdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here