Kariyer Değiştirmek İçin Etkili 10 Strateji

0
9

Kariyer hayatınız artık size sıradan mı geliyor? Kariyerinizi değiştirecek bir değişiklik peşinde misiniz? Bir İnsan Kaynakları Uzmanı’nın hazırladığı bu yöntemler size kariyer hayatınızda yardımcı olabilir.

1.İşe Kariyeriniz İle Başlamak Yerine Kendinizle Başlayın

İş hayatınızı ve kendi hayatınıza genel olarak bir bakın ve ikisini de karşılaştırın. İş hayatınızda ulaşmak istediğiniz noktaya doğru ilerliyor musunuz? Hayatınız sorunsuz ilerliyor mu? Kariyeriniz ile ilgili kendinizi yeterince geliştirebiliyor musunuz? Yaptığınız işi seviyor musunuz?

2.Kendinizi İş Ortamında Değerlendirin

Güçlü olduğunuz yanlarınız neler? İşteki başarılarınız, yetenekleriniz, çevrenizle olan ilişkileriniz ve tarzınızı gözden geçirin.

3.Geleceğinize Dair Bir Plan Yapın

Hayattan bekledikleriniz konusunda yeterince kararlı mısınız? Uzun vadeli planlarınız var mı? Hayatta değer verdiğiniz şeyler neler? Önümüzdeki 10 yıl içerisinde neler yapmak istiyorsunuz? İleriye yönelik bir planınız olsun; kariyer, özel hayat, sağlık, ruhsal gelişim, boş zaman aktiviteleri ve kişisel gelişim konularını gözden geçirin. Ne istediğinize karar verirseniz ileriye yönelik daha akıllıca adımlar atabilirsiniz.

4.Başarılarınızı Devam Ettirin

Beceri ve bilginizi geliştirecek yeni tekliflere açık olun. İş hayatınızdaki tüm başarılarınızı, kendinizdeki yükselişi, katıldığınız çalışmaları ve yaptığınız her işin kaydını tutup takip edin.

5.Her Şeyin Düzenli Olmasına Dikkat Edin

Kariyerinizde ve kendi hayatınızda kapsamlı bir temizliğe girişin. Geçmişte yaptığınız tüm hatalardan ders alarak bir değerlendirme yapın. İhtiyacınızın olmadığı ve sevmediğiniz tüm şeyleri hayatınızdan çıkartın.

6.Kendinize Bir İdol Bulabilirsiniz

Her alanda başarılı olan insanlardan öğrenecek bir çok şeyiniz olabilir. Özellikle iletişime geçebileceğiniz ve örnek alabileceğiniz birini bulun.

7.Tekliflere Her Zaman Açık Olun

Yeni imkanlara ve tekliflere her zaman açık olun. Yeni bilgilerden, kaynaklardan ve deneyimlerden mutlaka faydalanın.

8.Daima Üretken Olun

Eğer kariyeriniz ve hayatınız hakkında ne yapmak istediğinize kesin karar verdiyseniz harekete geçebilirsiniz. Elinizdeki tüm imkanları gözden geçirin, bol bol çevre edinip yeni insanlarla tanışma fırsatı elde edin ve yeni kaynaklar araştırın.

9.Az Ve Öz Çevre Edinin

Önceden tanıdıklarınız ile irtibata geçin ve yeni insanlar ile tanışarak çevrenizi genişletmeye bakın. İlgi alanlarınıza ve kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlara konsantre olun.

10.Kendinize Güvenin

İçinizden gelen seslere kulak verin. Kendinize inanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here