Kalp Hastalıkları

0
4
Kalp vücuda kan pompalayan, hayati görevlerin bir kısmını kontrol eden, kan akışını yönetirken aynı zamanda başka vücut fonksiyonlarında çalışan önemli bir organdır.

Bu organın işini aksatması ya da görevini yapamayacak duruma gelmesi demek, bulunduğu tüm vücut fonksiyonlarında görev alamayacağı için vücudun da bir süre sonra iflas edeceği anlamına gelmektedir. Kalp hastalıkları insan hayatında önemli bir sorundur.

KALP HASTALIKLARININ NEDENLERİ

Kalp hastalıklarının birçok nedeni vardır. Çoğu dış faktörlere dayanırken bir kısmının da sebebi genetik hastalıklar ya da gen bozuklukları olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kalp işlevini yerine getiremezse vücut da bir süre sonra durmaktadır. Kalp hastalıklarının temel sebepleri dış faktörler ve genetik sebepler olarak ikiye ayrılır. Dış faktörlerden bazıları:

-Yaşanılan iklim tipi

-Bulunulan coğrafi konum

-O coğrafyada yetişen yiyecekler

-Gelişmişlik

-Tarım

-Sağlık sektörünün durumu

-Tıbbi imkanlar

-Eğitim seviyesi

-Hava durumu

-Sanayileşmesi

Doğrudan olmasa da dolaylı yollarla kalp hastalıklarını tetikleyen sebeplerden bazılarıdır.

Genetik sebebi:

-Anne ya da babada bulunan kalp hastalığından birinin genler yoluyla çocuğa da geçmiş olması da genetik boyuttaki sebeplerden biridir.

KALP HASTALIKLARI

Kalp günde pek çok kere kan pompalayarak görevini yapıp kasılmaktadır. Fakat bazı kalp hastalıkları kalbin görev yapmasını direk engellerken bazı sinsi kalp hastalıkları dolaylı yollarla ortaya çıkarlar. Dolaylı yollarla ortaya çıkan bu kalp hastalıkları aslında hep var olan hastalıklardır. Sadece kendilerini belli etmeden ilerlerler. Son aşamaya gelindiğinde fark edilebilirler. Bu durumun dışında sürekli kontrole gidenler durumu daha erken kavrayabilmekte bu yüzden tedavi edilebilmesi kolayken tedavi edilmektedir.

 KORONER ARTER HASTALIĞI

Kalbin bağlı olduğu üç damarın daralmasıdır. Damarların darlaşma derecelerinin yüzde yetmişin üzerine çıkmasıyla çarpıntı ve ağrı oluşumu başlar.

 TEDAVİ YÖNTEMLERİ

-İlaç tedavisi uygulanabilir.

-Stent takılarak tedavi edilebilir.

-Bypass yapılarak damarlar değiştirilebilir.

 KALP KAPAĞI HASTALIKLARI

Doğumsal sebeplere bağlı olabileceği gibi romatizmal hastalıklar ve enfeksiyonlarda da görülebiliyor.

Tedavileri

Koroner bypass ameliyatıyla beraber kapaklara da müdahale ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here