İletişim Nedir? Basit İletişim Kuralları Nelerdir?

0
3
İletişim, tanımı en geniş olan terimlerden biridir. Çünkü etki alanı bakımından tüm canlı-cansız varlıkları kapsar.

Fakat iletişimi sadece biz insanlar için tanımlayacak olursak: Bireylerin birbirlerine olan fiziki ve duygusal bütün etkilerinin, karşılıklı olarak etki-tepki mekanizmasına dayalı sonuçlarının tümüdür. Bu tanım fazlasıyla literatürel olduğu için daha anlaşılır bir İletişim tanımı yapmakta fayda var.

İki kişi seçelim ve bu iki kişiyi hiçbir etki altına alınmayacakları kapalı bir odaya bırakalım. Zaman içerisinde bu iki kişi birbirleriyle konuşmaya ve birbirlerini tanımaya başlayacaktır. Hatta kavga etmeye, beraber üzülmeye ve gülmeye başlayacaklardır. İşte, bu iki kişinin birbirine olan davranışları ve etkilerine iletişim denir. Tabi ki, bu durum sadece iki insan arasında olmayabilir. Bir insan ve bir hayvan arasında veya hayvan ile hayvan arasında da olabilir. Yani kısacası yapılan fiziki ve manevi etkilere tepki verebilecek tüm varlıklar arasındaki bu etkileşime İletişim denir.

İletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Canlılar arasında gerçekleşen bu etkileşimin yarattığı sonuçlar ise canlıların iletişime geçerken kullandıkları metotlara göre değişiklik gösterir. Örneğin, kaba bir iletişimin sonucunda iki birey arasında gerginlik doğacaktır. Bu durum da iletişime geçen bireyler arasında kavgaya neden olabilir. Doğal olarak bu iletişimin sonucunda iki taraf da istediklerini elde edemez. Peki, doğru iletişim kuralları var mıdır?

Basit İletişim Kuralları Nelerdir?

Tabi ki doğru iletişime geçmenizi sağlayacak basit kurallar mevcuttur. Bu kurallara uyarak sağlıklı bir iletişim kurup, iletişime geçen iki tarafın da pozitif yönde etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem siz istediğinizi elde edebileceksiniz hem de karşınızdakinin bu iletişim sonucunda sizinle olan ilişkisini sağlamlaştırmış olabileceksiniz. İşte, pozitif etki sağlamanıza yardımcı olacak basit iletişim kuralları:

  • İletişime geçmeden önce ne söyleyeceğinizi ve ne yapacağınızı düşünün.
  • Özür dilemeniz gerekiyorsa özür dileyin. Fakat çok sık ve gereksiz yere özür dilemeyin.
  • Karşınızdaki kişinin vereceği tepkileri iyi hesaplayın.
  • Sabırlı olmayı öğrenin.
  • Elinizden geldiğince kibar ve nazik olun.
  • Konuşan taraf hep siz olmayın. Karşınızdakini dinleyip zamanında konuşun.
  • Yeterli bilgi birikimine sahip olmadığınız konularda asla bilgi verici taraf olmayın.
  • Yeni şeyler öğrenmek için hep soru sorun. Ancak aşırıya kaçmayın.
  • Yanlışlarınızı yenilgi olarak görmeyin. Yanlış yaptığınızda ders alın ve doğruya giden yolu sağlamlaştırın.
  • Yalan söylemekten kaçının. Asla olmadığınız biri gibi davranmayın. Kendiniz olun. Böylelikle hem kendinizle barışık olursunuz. Hem de karşınızdakinin sizi siz olduğunuz için sevdiğini bilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here