Glütensiz Diyet Nasıl Yapılır?

0
4
Glüten dediğimiz madde buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllar da bulunan bir protein türüdür. Bu proteinin görevi pişerken hamuru birbirine bağlayarak, kabarmasını sağlamaktır. Glüten hamur da bulunması dolayısıyla tükettiğimiz gevrek, ekmek, poğaça ve birçok hamur işinin içinde bulunmaktadır.

Glütensiz diyeti uygulamak bazılarımız ve genel de ünlüler için bir tercih iken, bazılarımız için ise çölyak hastalığı sebebiyle zorunluluk olabiliyor. Bu hastalık, ince bağırsağımızın ömür boyu glüten proteinine karşı sürekli devam eden bir alerjisi olmasından kaynaklanıyor ve bu hastalığın tek tedavisi de glütensiz diyet.

Glütensiz diyet faydaları

Bu diyeti tercihen yapmaya karar verip, beslenme alışkanlıklarını değiştiren kişilerin aşırı kilo verdikleri su götürmez bir gerçek. Glütensiz diyet sayesinde rafine edilmiş undan elde edilen besinleri hayatınızdan çıkarmış oluyorsunuz.

Glütensiz beslenme

Glüten proteini en çok buğday tahılında bulunmaktadır. Glütensiz beslenme doğru şekilde yapıldığında sağlığımız için çok faydalı bir beslenme çeşididir. Glütensiz diyet ile kazanabileceğimiz güzel alışkanlıklardan birisi de paketlenmiş gıdalardan uzak durmak olacaktır.

Buğday, arpa ve çavdar tahıllarından yapılmış ekmek, makarna, erişte, bulgur, kek, tarhana, nişasta ve bunlar gibi besinler tüketilmemektedir. Pirinç, yulaf, mısır ve darı besinleri glüten içermemektedir. Bira ve maltlı içecekler de glüten içerdiğinden tüketilmemektedir.

Glütensiz beslenme sadece zorunluluk yüzünden değil artık hayatlarımız da bir tercih, bir yaşam biçimi olarak da yerini aldığından birçok ürünün glütensizini kolaylıkla bulabilmekteyiz. Fakat dikkat edilmelidir ki, bazen glütensiz olduğu iddia edilen paketlenmiş ürünlerde glüten bulunabilmekte.

Sebzelerin ve yeşil sebzelerin hiçbirisi glüten içermez. Bu yüzden salata ve sebze yemekleri tüketmeniz de hiçbir sakınca yoktur. Bu diyette genel olarak et, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri ve yumurta yiyerek besleniyorsunuz, diğer paketli gıdalara ve hamur işlerine yer verilmiyor. Kinoa ve esmer pirinç gibi sağlıklı tahılları tüketmek diyetimize uygundur.

Kimler glütensiz diyet yapmalı?

Çölyak hastalığıyla karşı karşıya olan kişiler glütensiz diyet yapmak zorundalardır.

Çölyak hastalığının ciltte ortaya çıkan versiyonu olarak bilinen Dermatit Herpetiformis hastalığına yakalanan kişiler.

Sürekli yorgunluk hali hisseden ve ishal, gaz, şişkinlik, kabız, karın ağrısı ve bunlar gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler.

Migren ve şiddetli baş ağrıları çekenler, eklem ve kas ağrısı olan, eller de ayaklar da karıncalanma meydana gelen kişiler.

Demir eksikliği anemisinin görüldüğü ve kemik kaybı, kemik erimesi olan kişiler de bu diyeti yapmak durumunda olan kişilerdir.

Kilo alma ve kilo verme de düzensizlikleri olan kişiler glütensiz diyet yapmalılardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here