Erkeklerde Kilo Vermek için Yardımcı Besinler

0
4
Başarılı bir şekilde kilo vermek ve verdiği kiloları tekrar almamak için, herkesinde söylediği gibi beslenme ve egzersiz anahtardır. Tabii ki bu işin sırrı, daha az yemek yiyip daha fazla hareket etmektir.

İşte bu makalemizde kilo vermek için çabalarınıza destek olacak, mutlaka cephaneliğinize eklemeniz gereken 10 basit ipucuyu paylaşacağız.

Yemek yemeği yavaşlatın.

Yemek yediğinizde, vücudunuzun dolgunluk hissetmesi 20 dakika kadardır. Bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, öğününüzü  10 dakika içinde yemek yerine yaklaşık 30 dakikada yavaş yavaş yerseniz herbir öğününüzde 70 kalori kadar daha az alabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirip her öğünde daha yavaş yerseniz, bu ayda yaklaşık iki kilo kaybetmeye neden olur. Yemeğinizi yavaşlatmanın kolay bir yolu, çatalınızı ısırıklarınızın arasına koymaktır ya da  özellikle uzaakdoğu asya mutfağında kullanılan çubuklarla yemeği deneyebilirsiniz.

Daha küçük bir tabak  kullanın

Porsiyon boyutları arttıkça tabak boyutları da artar ve dev bir tabakta yüzen küçük boyutlu yiyecekleri gördüğünüzde çok fazla yemek almadığınız hissine kapılırsınız. Ana yemeğinizi, bir salata tabağı veya çocuklar için tasarlanan bir tabağa koyun. Dışarıda yemek yediğinizde ekstra bir salata tabağı isteyin ve yemeğinizin bir kısmını bu salata tabağına aktarın. Sonra garsonun gelip geriye kalanları götürmesini isteyin.

Kahvaltıdan vazgeçmeyin

Yapılan araştırmalar, düzenli kahvaltı yiyenlerin daha yalın olma eğiliminde olduğunu, diyetlerinde kilo verme konusunda başarılı olduklarını ve kahvaltı yaptıktan sonra gün içinde kendilerini daha iyi hissettiklerini gösteriyor. Kahvaltınızı protein ve lif kaynakları ile yapabilirsiniz – her ikisi de bütün sabah sizi tatmin etmeye yardımcı olacaktır.

Arada bir kaçamak yapın

Araştırmalar, yoksun hissetmenin aşırı yemeyi tetikleyebileceğini öne sürüyor. Ve herhangi bir yiyeceği uzun bir süre hiç yememek o yiyeceğin cazibesini arttırır. Bu yüzden arada bir küçük bir kaçamağın tadını çıkarın. Diyetini bozmaz! İki dilim bitter çikolata veya ½ bardak dondurma sadece 150 kalori almanıza neden olur.

Ekrandan uzaklaşın

Televizyonu ve bilgisayarı kapatın ve dikkati dağıtmadan yemek yemenin tadını çıkarın. Yediğinizin farkında olamya gayret edin, ne yediğiniz önemli değil, bu sizin aşırı yeme eğilimini ortadan kaldırmanıza ve kendinizi daha tatmin hissetmenize yardımcı olacaktır.

Su içeren gıdaları eksik etmeyin

Çorba, salata, salatalık ve karpuz gibi yüksek su içeriğine sahip gıdalar daha az kaloriiçerirler. Fakat ilginç bir şekilde, gıdaların yanında su içmek de aynı etkiye sahip değildir. Araştırmalar, su içeren bir çorba ya da salata ile yemeğe başlamanın, ana yemekte daha az yemek yemenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Atıştırmalık olarak antep fıstığı

Çalışmalar, antep fıstığı yiyenlerin yemeyenlere göre daha yağsız olma eğiliminde olduğunu ortaya koydular. Son zamanlarda yayınlanan bir Harvard araştırmasında fındık ve fıstıkların kilo kaybı için en iyi besin maddesi olduğunu ortaya koydu. Kabukları kaldırmak sizi yavaşlattığından ve biriken kabuklar yediğiniz miktarın kanıtını görerek daha fazlasını elde etmenizi engelleyebileceğinden, özellikle kabuklu fıstıklar mükemmel bir seçimdir. Tüm fındıklarda ve fıstıklarda, kalori yoğun olduğu için yediğiniz miktara dikkat edin.

Lif alımınızı artırın

Günlük lif alım miktarınızı artırmanız, Utah’daki Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre kilo vermenize yardımcı olabilir. İki yıllık araştırmanın sonuçları boyunca araştırmacılar, lif alımını artıran kişilerin genellikle kilo verdiğini ve diyetlerinde lifi düşürenlerin ise kilo aldığını buldu. Meyve, sebze, fasulye ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin gıdaları ekleme, daha az kalori tüketmenize yardımcı olur; Ayrıca, yüksek lifli gıdaları doldurmak genellikle daha az sağlıklı, daha yüksek kalorili seçeneklerin bertaraf edilmesi demektir.

Tabağınızı bölün

Tabaktaki kabalığınızı şu şekilde bölerek az yemiş hissetmeden kalori tasarrufu yapın. Tabağınzın yarısını düşük kalorili ama yine de tatmin edici, lif bakımından zengin sebzelerle doldurun. Tabağın diğer yarısını iki eşit porsiyona bölün. Bu bölümlerden birini tavuk, balık, yağsız sığır eti gibi yağsız bir proteinle doldurun. Araştırmalar, aynı gram proteinin size karbonhidratlardan veya yağdan daha uzun süre tok hissetdiğinizi gösteriyor. Diğer çeyreği, pirinç veya bulgurgibi, lif bakımından zengin bir bütün tahılla doldurun.

En az 8 saat uyuun

Harvard’ın yakın geçmişte yapılan diğer araştırmaları-bir saat veya iki uykunun kaybolmasının ertesi gün abur cubur yemeye olasılığını arttırabileceğini gösteriyor. Niye ya? Beynin kendinden kontrolünden sorumlu olan prefrontal korteksi uyku eksikliği nedeniyle dezavantaja uğrar ve böyle bir sonuç ortaya çkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here