Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

0
4
Dukan diyeti, sadece yüksek miktarda protein tüketebileceğiniz fakat bunun yanı sıra karbonhidrat ve yağları düşük miktarda tutmanız gereken bir diyet çeşididir. Bu diyet Fransız bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından yazılmış ve kısa bir sürede kilo vermek isteyen herkesin baş tacı olmuştur.

Dukan diyeti birçok uzman tarafından sağlıklı bulunmuyor olsa da kısa sürede, kalıcı kilolar vermemizi sağlayan bir diyet olduğunu söyleyen uzmanlar da mevcut.

Atak evresi

Bu evrede tüketilecek besinler; yulaf kepeği, yumurta, yağsız süt ve peynir, yağsız dana veya sığır eti, tavuk ve hindi eti, sığır ve dana ciğeri, yağsız yoğurt, az yağlı süt ve süt ürünleri

Bu evre Dukan diyetindeki ilk aşamadır ve metabolizmanın şaşırtılması amaçlanmaktadır. Atak evresi yaklaşık olarak iki ila yedi gün arası sürmektedir. Yüksek proteinli ürünler tüketilerek hızlı bir başlangıç yapmak hedeflenir. Bu aşamada sadece seçili ürünler tüketilebilir. Bu aşamada vücuttaki fazla su atılır ve metabolizmanın hızını koruyabilmesi için bir sonraki aşamaya geçiş yapılır.

Seyir evresi

Seyir evresi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada yapılacak diyet protein ağırlıklı, ikinci aşamada yapılacak diyet ise sebze diyetidir. Bu aşamada vermek istediğiniz kilo süresince devam edeceksiniz çünkü 1 kilo verebilmek için 1 hafta diyet yapmanız gerekir. Bu yüzden seyir evresi diyeti yapan herkesin gerçek kilolarına ulaşacağı evredir. Bu evre diğer evlerden uzun sürmektedir ve tüketilecek fazla besin seçeneği bulunmamaktadır, bu yüzden sabırlı olmak çok önemlidir.Tüketilecek besinler; brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası, ıspanak, marul, yeşil yapraklı sebzelerin tümü, kuşkonmaz, dolmalık biber, patlıcan, enginar, mantar, domates, yeşil fasulye, soğan, sarımsak, pırasa, kabak, şalgam ve havuç.Ek olarak zorunlu olarak her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmeli.Yazılı olan sebzeler ve meyveler haricindeki her hangi bir besin tüketimi yasak ve 1 çay kaşığı pişirme esnasında ya da salata da kullanabileceğiniz yağ dışında her hangi bir çay kullanamazsınız.

Güçlendirme evresi

Bu aşamada kilo vermek isteyenler her gün istedikleri kadar sebze ve proteini, yulaf kepeği ve su ile tüketebilmekteler. Güçlendirme evresinde yasaklı olan bazı besinler artık tüketilebilir. Önceki iki aşamadaki besinlere ek olarak; günde bir porsiyon olmak şartıyla meyve, ekmek, nişasta, peynir günde bir porsiyon olmak şartıyla, hafta da bir ya da iki kez kuzu eti, her gün iki buçuk kaşık yulaf kepeği tüketmek zorunludur.

Hafta da iki kez kutlama öğününe yer verilebilir.

Hafta da bir gün yalnızca proteinlerden oluşan besinler tüketilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here