Dekorasyon Renkleri Ruh Halimizi Nasıl Etkiliyor?

0
4
Dekorasyon, bir süsleme sanatıdır. Dekorasyon hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Tüm günümüzü geçirdiğimiz yerlerde uygun dekorasyonun kullanılması tüm hayatımızı etkiler. Yaşadığımız yeri dekore ederken en önemli hususlardan birisi de seçilecek olan renktir. Ruhsal olarak renklerin hayatımıza etkileri çok fazladır.

En önemli sorulardan birisi Dekorasyon renkleri, ruh halimizi nasıl etkiliyor sorusudur.

Yaşadığımız yerlerde kullanılan renklerin psikolojimizi etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar renklerin kişilerin psikolojisini, hayata bakış açısını değiştirebildiğini göstermiştir. Bu renklerin etkilerine değinecek olursak, açık renkler kullanıldığı yeri olduğundan büyük ve daha geniş göstermektedir. Koyu renkler ise daha samimi ve daha sıcak bir ortam yaratmaktadır.

Renklerin etkilerine bakıldığında, Kırmızı renk, uyarıcı bir renktir. Kişiye heyecan, enerji verir. Tutkulu bir renktir. Az miktarda kullanılan kırmızı renk yeterli olmakla birlikte, kırmızının dekorasyonda çok fazla kullanılması gerginliğe yol açabilmektedir. Sarı mutluluk veren, enerji saçan, umut veren bir renktir. Moral bozukluğuna iyi gelen sarı renk, obje olarak kullanıldığı takdirde pozitif etki sağlar. Fakat duvarların sarı tercih edilmesi gözleri yorabilmekte ve kişinin sinirlenmesine yol açabilmektedir. Mavi sakinleştiren bir renktir. Kan basıncını düşürür. Kişinin rahatlamasını ve huzur dolmasını sağlar. İçsel huzurun rengidir. Mavi tonları kullanırken çok koyu mavi renklerin tercih edilmemesi ya da sıcak tonlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Yeşil canlılık veren bir renktir. Kişiyi rahatlatır ve sakinleştirir. Kişiyi dinlendirir. Güven hissini arttırır.

Mor asilliği temsil eder. Bu renk cinsel isteği de arttıran bir renktir. Bu nedenle genel olarak yatak odalarının dekorasyonunda tercih edilmektedir. Turuncu, coşku veren, enerjiyi yükselten bir renktir. Negatif etkisi ise iştah açıcı olmasıdır. Bu nedenle mutfaklarda çok kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Kahverengi genel olarak erkekler tarafından dekorasyonda tercih edilen bir renktir. Güven ve konfor hissi sağlar. Kendinden emin olma, önderlik hissi sağlar. Beyaz huzurun, temizliğin rengidir. Kişiye içsel bir huzur verir, denge sağlar. Siyah renk ise güç ve bireyselliğin rengidir. Genel olarak ofislerde tercih edilir.

Renklerin temel özellikleri bu şekilde olmasına rağmen, birlikte kullanıldığı diğer renklerde önemlidir. Dekorasyonda renklerin dengeli bir şekilde kullanılması gerekir. Koyu ve açık renkler birlikte kullanıldığında kendilerini tamamlayacaktır. Dekorasyonda pastel tonlar temel ve büyük parçalarda kullanıldığında ve diğer sıcak renkler küçük parçalarda ve objelerde tercih edildiğinde daha olumlu etkiler görülür. Bu şekilde denge sağlanır ve kişinin uzun süre aynı renk ile yorulması engellenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here